Нови цени на горивата од полноќ: Дизелот поевтинува, дел од бензините поскапуваат

451

Според одлуката, новата цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 87 денари за литар, 89 денари ќе чини еуросупер БС-98, а еуродизелот (Д-Е V) ќе се продава за 81 денар за литар

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) одлучи од полноќ да има нови цени на горивата во земјава. Цената на еуродизел (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 0,50 денари за литар. За 0,50 денари се зголемува цената на еуросупер БС-98, додека бензинот еуросупер БС-95 ќе се продава по сегашната цена.

Промени има и кај малопродажната цена на мазутот М-1 НС и таа од полноќ се зголемува за 0,094 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.