Нек се чуе, знае каква свадба прават македонците – пее Јордан Митев во новиот сингл ,, Да се живи и здрави младоженците’’

8891

Фолк пејачот Јордан Митев од Подареш-Радовишко го промовираше новиот сингл ,,Да се живи и здрави младоженицте’’ зад која стои како комплетен автор на музиката, текстот и аранжманот а инспирацијата ја добил од неодамна, кога бил кум на младоженци. Станува збор свадбарска песна, посветена на сите идни младоженци  кои љубовта ја крунисуваат во брак а пред се и на сите љубители на добрата македонска народна песна во која пее каква свадба прават македонците.

,, За свадбите како една значајна цемонија во нашиот менталитет има доста песни напишано, но по истите се пеат неколку истакнати свадбарски песни. Почуствував дека то тој дел има простор да се направи добра песна која ќе ја освежи програмите на сите семејни прослави кога станува збор за свадби, но пред се за публиката. Оставам времето да каже дали ова песна ќе го најде својот патот и ќе биде дел од репертоаритена свадбените прослави. Инаку ова песна ќе биде дел од мојот јубилеен аудио албум кој е во завршна фаза’’ ни изјави Јордан Митев кој неодамна со сопругата Славица беа кумови на свадбена прослава

(Јордан Митев со сопругата Славица кои ќе заминат на одмор во Турција)

Јордан Митев тврди дека ова лето ќе биде доста ангажиран пред се проади семејните прослави, но на почетокот на јули со својата сопруга планира да змина на краток одмор во Турција а по завршувањето на летото  по две години пауза потвроно планира турнеја во Австралија каде ќе биде поголем период

Еве како звучи новата свадбарска песна на Јордан Митев познат по многу хитови и  одличните забави ,,Да се живи здрави младоженците’’

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.