Во Колешино ниски откупни цени на бостанот, тракторска приколка од 2,5 тона се купува и за 10 илјади денари

10268

Земјоделците од подбеласичкиот регион во струмичко реагираат на ниските откупни цени на годинашново производство со бостан. Тврдат дека нема трговци а производството го даваат за џабе иако репроматријалите годинава драстично поскапеа. Според нив и покрај лошите временские услови успеале да произведат но нема каде да го пласираат

,, Една тракторска приколка со 2,5 тона за 10 илјади денари. Ете толку е во моментов цената а се мачевме да го зачуваме од болести“, вели земјоделец од Борисово

,, Барам 8 денари за килогорам но било скапо. И тие трговци што се овде не сакаат по ова цена“, вели земјоделец од Колешино

Според земјоделците годинава работеле само неколку откупни пункта кои бараат квалитетен бостан, но се откупувало во мали количини. Градинарите од се жалат штоп од една страна репроматијалтие драстично поскапеа а цените на бостанот во контуинитет опаѓа

Своевремено подбеласичкиот регион беше голем производител на бостан. Но заради ниските откупни цени и немање млади земјоделците, површините последниве години се преполовени.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.