На едно исечено засадуваме 10 нови дрвја, вели Костадинов кој со младите струмичани засадија 150 дрвца долж булеварите (фото)

554

На иницијатива на младите средношколци од Струмица предовени од Каја и Филип кои реагира на сечата на дрвцата заради изградба на велосипедската патека, денеска Општинските власти заедно со членови на Младинскиот своет и ученици од трите училишта беа засадени 150 дрвца долж булеварите во Струмица.

,,Се договоривме на едно исечено дрво, да засадиме 10 нови и тоа во градот. Денеска започнавме од пред зградата на Судот и на уште две локации, засадивме садници кои се компатибилни со инфраструктурата во Струмица.Им благодарам на средношколците за партиципативноста, секако отворени сме и за останатите граѓани, затоа што само така ја јакнеме демократијата и си ја правиме Струмица заедно со населените места, уште поубаво место за живеење,, објави градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.