Младите од Џокер Фурка со три победи во Грција на ,,Golden Cup” – утре со нова победа ќе играат финале на турнирот

2522

Фудбалските надежи од клубот ,,Џокер” од Фурка родени 2007 година на турнирот ,,Golden Cup” во Агиада Триада во Грција во рамките на првиот натпреварувачки ден, направија вистинско изненадување. Забележаа три победи со кои се наметнаа како фаворити за освојување на овој турнир во својата конкуренција.

Како што не информираше нивниот тренер Кристијан Ристов, против врсниците од Арис , младите фудбалери на Џокер од Фурка забележале победа од 2:0. Против младите на Аполон славеле со 4:0 а против домашниот Ахилеас Триандрис оствариле победа со 3:0 со што го привлекле вниманието на фудбалските работници на овој турнир.

Според Ристов, стрелци на головите во трите меча биле Филип Зајков кој постигнал 3 гола, Ристе Миленковиќ два а по еден Милан Миленковик,  Илија Иванов, Михаил Митрески и Гоце Петрески. За истакнување е и голманот Никола Илиев кој бил на висина на задачата а имал и 4 одлични интервенции кога противниците имале зрели шанси за погодок

,,Утре играме со Пигасос Флоринас и доколку победиме во овој натпревар ќе играме финале и тоа со вториот тим на големито грчки фудбалски бренд Аполон,, информираше Ристов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.