Младите од Струмица добија свој центар каде ќе се собираат и ќе ги реализираат своите идеи и иницијативи

650

Во Струмица денеска е отворен првиот младински центар, кој е сместен во општинската зграда. Центарот располага со современи и функционални простории и амфитеатар, каде што можат да се реализираат едукативни активности, конференции, предавања и изложби. Како што информираат од општината, ова е место во кое младите ќе можат да се собираат и да ги реализираат своите идеи и иницијативи и со тоа да учествуваат во развојот на општината.

Како што е наведено во соопштението од општината, за овој проект вложени се 7,2 милиони денари општински пари.

,, Со отворањето на Младинскиот центар уште еднаш потврдив дека за мене и мојот тим, зборот е збор. Струмица центар на младите, беше еден од петте најважни проекти во мојата предизборна програма, а главен столб во него Младинскиот Центар. Во интерес на овој центар уште од првиот ден на мојот мандат се откажав од службениот автомобил што ме следуваше и истиот беше продаден, а средствата ги вложивме во преадаптирањето на неискористениот простор во сутеренот на општинската зграда. Не беше лесно да се преадаптира овој простор кој со години не се користеше, беше магацин и се наоѓаше во многу лоша состојба. Имаше многу работа сето ова да се среди, и планирана и дополнителна која што се јавуваше во текот на преадаптацијата. Беа изведени повеќе градежни зафати за да може овој простор да ја добие бараната намена и функционалност, рече Костадинов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.