Младинска акција за разубавување на градски парк во Гевгелија

948

Во рамките на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието, претставници на проектниот тим од Македонскиот центар за граѓанско образование и Младински образовен форум беа во посета на Гевгелија. Посетата беше во рамките на извршувањето увид на реализацијата на иницијативата на учениците од СОУ „Јосиф Јосифовски“ и двете Основни училишта „Владо Кантарџиев“ и „Крсте Мисирков“- Гевгелија – Младинската акција за разубавување на градскиот парк на улицата „Маршал Тито“.

Претставниците од МЦГО и МОФ, Беса Речи и Дејан Ризински, најнапред имаа средба со градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков. При оваа средба, градоначалникот Поцков им се заблагодари на УСАИД, Македонскиот центар за граѓанско образование, Младинскиот образовен форум, ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија и вработените во Општина Гевгелија за несебичната поддршка, логистика и пружената помош- една идеја на млади, перспективни луѓе да стане реалност , а им честиташе на сите ученици, директори и наставници за учеството во Проектот и за успешнато реализирање на иницијативата, за вложениот труд и одвоено време- овој парк да биде уште попривлечно катче во природа за: одмор, дружење, спријателување, размена на муабет, место за играње на децата и место за паметење и спомнување, каде се доживеале незаборавни мигови.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.