МЗШВ соопшти дека пуштени се субвенции на вкупно 9 751 лозаропроизводител

1232

МЗШВ ги информира лозаропроизводителите дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој  ја реализираше исплатата на дополнителните директни плаќања за остварено производство на грозје. Корисници на оваа подмерка се земјоделските стопанства кои имаат пријавено обработлива земјоделска површина со лозови насади, а оствареното производство на грозје го предале во регистриран откупувач, вклучително и произведеното грозје за сопствениот преработувачки капацитет или производството го користеле за сопствено потреби и продажба на пазар.

По оваа основа се исплатени 442 милиони денари за 9751 лозаропроизводител.  Висината на директните плаќања е 40.000 денари по хектар.

Исто така АФПЗРР  на крајот на 2023 година ја изврши исплатата за мерката за оддржување на лозови насади, со што со реализација на денешната исплата,  вкупната поддршка која ја добиваат лозарите е 52.000 денари по хектар.

Лозаропроизводителите се и корисници на поддршката за субвенционирање на горивото за земјоделската механизација – зелена нафта за која во 2024 година во пресрет на бербата производителите на грозје ќе добијат субвенција за дизел гориво од 9.600 денари  по хектар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.