МЗШВ – Преку мерката „Бизнис План“ инвестираме 1.5 милиони евра за модернизација на 206 земјоделски стопанства

229

Денеска, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, државниот секретар Реџаил Исмили, директорот на Платежната агенција Никица Бачовски и заменик директорот Ремзи Абдулахи, доделија 206 договори во вредност од 1.5 милиони евра за модернизација на земјоделските стопанства преку мерката „Бизнис План“ од Програмата за рурален развој за 2023 година..

Мерката „Бизнис План“ ја воведовме за прв пат оваа година, а денес ја финализираме со бројки за почит, со што оваа мерка се покажа како една од најдобрите, најпотребните или народски кажано полн погодок. Сме успеале да допреме до сржта на очекувањата на земјоделците, да им го дадеме токму тоа што го сакаат и што им треба. Впрочем така започна оваа успешна приказна, ние рековме ајде да креираме нова мерка, потполно различна како ниедна друга до сега и да им дадеме можност на земјоделците самите да кажат и да одберат што им треба. Не ние да им кажуваме за што да аплицираат, туку тие самите да си одберат какова опрема им треба за да го развиваат производството. И токму тука лежи успехот“ посочи министерот Николовски.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.