Мета: Од продажба на ќеси собрани над 720.000 евра – ќе одат за селекција на отпад низ градовите

429

Од продажбата на биоразградливи ќеси за само четири месеци се собрани над 44,7 милиони денари или над 720.000 евра, информираат за Мета.мк од Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖССП). Станува збор за периодот од 1 декември лани до крајот на март 2022 година, при што пресметките и уплатите на трговците од продажбата на пластични ќеси се вршат на секои три месеци и допрва ќе се објават податоците за вториот квартал.

Според проценките на нивното министерство, потрошувачката на ќеси во големите маркети во првите четири месеци е намалена за осум пати во споредба со периодот од пред декември 2021 година.

„Идеја и предлог на МЖСПП е со тие средства да се набават контејнери за   селектирање на отпад за пластика и лименки и на тој начин средствата да се реинвестираат во животната средина и тоа пред сè како подршка на системот за селектирање на отпад во општините и за граѓаните. За таа цел МЖСПП ќе изработи Програма за инвестирање на средствата собрани по тој основ, која ќе биде доставена до Владата на РСМ на усвојување, по завршување на постапката за ребаланс на Буџетот“, објаснуваат од ова министерство за МЕТА. MK

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.