Малата Анастасија од Валандово се бори со тешка форма на тумор, родителите бараат донации за операција и лекување во Турција

2200

Сто илјади евра се потребни за операција и лекување на двегодишната Анастасија Ризова од валандовскотото населено место Пирава која се бори со тешка форма на тумор. Операцијата треба да биде во Турција, но нејзините родители ги немаат средствата заради што апелираат на хуманост до сите граѓани и институции.

Во кампањата ,,Сите за Анастасија’’ веќе се вклучија голем број на граѓани но и истакнати спортски личности од земјава и странство. Отворени се и повеќе донаторски кутии во Валандово но и во околните општини. Во  борбата за да се спаси детската насмевка на Анастасија, според семејството Ризови се вклучи и Фондот за здравствено осигурување

,, Ние заедно со сите Вас продолжуваме и ќе се бориме за животот на нашата Анастасија ,, напишааа нејзините родители Катица и Ристе Ризеви кои бараат помош да се соберат што побргу потребните средства за да малата Анастасија замине во Турција

Веќе се отворени броевите за донација на мобилните оператори Телеком  143 104  и А1 143 666. Донацијата изнесува 100 денари со едно вртење.Креирана е „ gofundme” кампања за донации за малата Анастасија.  Линк за донации:  

https://www.gofundme.com/f/apel-za-pomoc-apel-for-help-anas…

Отворена е и жиро сметка за помош. 200003533584183, IBAN МK07200003533584183. Swift stobmk2xxxx, Стопанска банка АД Скопје

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.