Македонци кои работеле и имаат стаж овде, во Италија не им го признаваат за остварување на правото на пензија

1816

Голем број граѓани кои отишле на печалба во Италија пред 30 и повеќе години и сега исполнуваат услов за пензија, не може да си го остварат правото, зашто Македонија со Италија комуницира со Конвенција за социјално осигурување од 1957 година, што ја склучила Народна Федеративна Република Југославија, која не постои.  Билатерален договор за социјално, пензиско, здравствено и друго осигурување, Македонија со Италија – нема, објави СДК.

Како што пренесува порталот  во 2014 година бил склучен договор со италијанските власти за ова прашање. Македонското собрание го ратификувала Билатералниот договор за социјално осигурувањек, но Парламент во Италија не го ратификува 10 години, за што неколку пати се бараат ургенции преку амбасадата на Италија.

„Стопати купив авионска карта и дојдов да молам во Струмица за да соберам документација за работниот стаж што сум го имал овде пред да заминам на работа во Италија. Потребен ми е. Две години не можам да завршам работа, одамна требаше да добијам пензија. Од подрачното ПИОМ ми велат дека обезбедиле сè, дека испратиле кај колегите во Италија. Ваму, пак, ми викаат ‘немаме комуникација со вашето пензиско’. И што да правам сега јас?“, пренесува порталот Сакам да кажам.

Целата информација може да ја прочитате ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.