Македонците во Германија добија уште еден духовен храм – осветена Црквата Св. Кирил и Методиј во Дортмунд

2819

Во присуство на голем број верници кои живеат и работат во Германија осветена е нова Македонска православна црква посветена на Св. Кирил и Методиј во Дортмунд. Црквата ја освети неговото неговото блаженство архиепископот г.г Стефан во сослужение на митрополитот европски г.Пимен,митрополитот Дебарско-кичевски г.Тимотеј, епископите од Српската православна црква г.Григориј и г.Јустин, парохискиот свештеник Душко Пецов и др.свештенослужители од Европа и Македонија.

,,Досега имавме простор во стара ама преправена во зграда од новоапостолска цркв, но сега верниците добија  место за молитва,и духовна храна. Место каде ќе бидат дел од аншите богослужби но и за меѓусебно дружење. Со осветувањето на ова црква се зајакнува нашата вера и покрај сите редовни обврски ,, ни изјави парохискиот свештеник  Душко Пецов кој упати благодарност до сите верници

На осветувањето кое беше неодамна, покрај македонци присутни били и луѓе од други националности, гости од германските власти и повеќе организации.
Во своите обраќања кон народот сите изразија задоволство и радост ,а надлежниот архиереј г.Пимен потврди и најви дека продолжуваме со труд и работа и вети уште многу нови храмови низ цела Европа.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.