Левица ги објави имињата на кандидатите за пратеници во 4 ИЕ, шест има од Југоистокот

1017

Левица ги објави имињата на кандидатите за пратеници во четвртата изборна единица за престојните парламентарни избори.  Веднаш по доставувањето на листите во ДИК од партијата соопшти дека станува збор листо со квалитетни листи ској ќе цели на ,,ќе цели на двоцифрен број пратеници во Собранието на РМ – фактор кој нема да можат да го забиколат буржујските партии“.

Листата ја предводи Сашко Јанчев од Гевгелија еко активист и силен поборник за здрава чиста средина без рудници во Југоистокот . На листата има и други кандидати за пратеници од Југоистокот. На 4 позиција се наоѓа Михаил Тодоров од Богданци, член на Советот. На 5 место е Јасмина Пијанманова од Струмица вработена во Завод и Музеј во Струмица, пооа Јоана Манојловска од Црничани Дојранско која се наоѓа на 9 место, на 11 место е Александар Чапов од Радовиш а Александра Манасијеска Митрова од Гевгелија е на 15 место. На листата има кандидати од Прилеп, Кавадарци, Демир Капија, Неготино

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.