Кој сè добија годишни награди од Општина Струмица за празникот Св. 15 Тивериополски маченици

1895

На денешната свечена седница на Советот на Општина Струмица по повод празникот Св. 15 Тивериополски свештено маченици беа доделени годишните награди за посебни остварувања за оваа 2023 година.

Годишна награда доби ФК Тиверија за јубилејот 100 години од формирањето на клубот потоа крводарителот Ѓорѓи Хаџи Котаров, Благој Ѓузелов кој беше дел од македонската експидиција за искачување на Ајланд пик на Хималаите.

Годишна награда доби и м-р Зоран Рујак археолог од областа на културата, Фондацијата „Елеуса“ од областа на социјалната заштита, претседателката на здружението на пензионери Данче Даскаловска и Млекара Јока која одбележа 30 години производство

Специјална награда од граодначалникот Костадин Костадинов доби ансамблот Распеани струмичанни

Наградата за животно дело ја доби Горан Пандев пораншениот струмички фудбалски интернационалец и репрезентативец кој ја однесе Македонија на Европско а низ својата кариера ги има освоено повеќе фудбалски титули при то ја промовираше Струмица и државата.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.