Кошаркарите на Кожув со убедлива победа над МЗТ Уни Банка – врзаа три победи и станаа лидери

1455

По несреќниот пораз во првото коло, кошаркарите на Кожув од Гевгелија врзаа три последователни победи со кои го првзеде лидерското место во најелитното кошаркарско натпреварување во Македонија. Вечерва на свој терен забележаа висок и убедлив триумф кон МЗТ Скопје Уни Банка со 112:65

Гевгеличани мечот го стартуваа фуриозно. Првите 10 минтуи ги заврши со 31:9 а доминацијата продолжи и во втората четвртина која ја добија со 27:20. Во второто полувреме МЗТ Скопје 2 немаше сили за пресврт и мораше да си замине со речиси двојно повеќе поени во својот кош отколку што погодија

Еван Пејн со 27 поени, капитенот Трајковски со 18 и Колев со 14 поени беа најефикасни кај гевгеличани додека кај гостите од Скопје  Лука Тодоровски имаше 23 поени. КК Кожув со скор од 3-1 и вкупно 7 бода се лидери со најдобра кош разлика само доколку утре Работнички не забележи победа против Пелистер,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.