Комуналец исчисти околу 100 мини депонии во Струмица – собрани се 120 кубни метри отпад (фото)

1000

Викендов струмички ,,Комуналец’’ ја релизираше летната ЕКО акција во која според објавеното на ФБ исчистени се околу 100 тина мини депонии во општината а соберени 120 кубни метри разновден отпад. Како што стои во ФБ објавата на ЈПКД Комуналец биле исчистени 82 мини депонии кои биле пријавени од граѓаните но и други 10 мини депониии низ градот Струмица. Паралелно биле исчистени и трим патеката но и локалитетите Св Илија и Цареви Кули.

Како што соопштуваат од ова Јавно комунално претпријатие несовесните граѓани фрлале се си сешто по јавните простори. Градежен шут, покуќнина, мебел па и расипана бела техника се собираше од страна на екипите кои беа ангажирани денеска во летната еко акција.

,,Да дадеме придонес сите заедно да го подобриме изгледот на Струмица. Граѓаните да го пријавата оптадот на 13 110 и истиот ќе биде подигнат во најскоро можно време,, апелираа од ЈПКД Комуналец од Струмица

фото ФБ ЈПКД Комуналец

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.