Кои граѓански организации добија пари од Општина Струмица – колку и за кои проекти !?

3098

Вкупно 26 граѓански организации од Струмица добија финансиски средства од Буџетот на општина Струмица во рамките на Програмата  Г1 – Поддршка на ЛЕР односно проектни иницијатив од Граѓански организации, Програмата V2 – Социјална заштита како и од Програмата за еднакви можности на мажите и жените откако пролетва Општината распиша Јавен конкурс.

Општината од Буџетот за 2023 на граѓанските организации им додели околу 5 милиони денари или околу 81,4 илјади евра за реализација на проекти кои треба да придонесат и потикнат одредени иницијативи но и да се едуцира заедницата за одредени појави но и вредности . Граѓанските организации за реализација на своите проекти од општината имаат добиено од 1,5 до 4 илјади евра

Еве го прегледот од Програмата Г1 која организација колку добила и за кој проект:

Од ова Програма, поддршка добија 21 граѓанско здружени во вкупна вредност од приближно 4 милиони денари или околу 65 илјади евра.

Во Програмата социјална заштита V2 поддршка добија две граѓански здруженија:

Додека од Програмата за еднакви можности на мажите и женните поддршка добија  три граѓански организации>

В.Трајков

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.