КК Струмица лавовски се избори за победа против Кам Баскет, останува во игра за врвот на табелата

475

Кошаркарите на Струмица забележаа значајна победа во 13 тото првенствено коло од Втората кошаркарска лига на Македонија. На свој терен го надиграа Кам Баскет од Македонска Каменица со 71:58 и останаа во игра за добар старт во разигрувањето за можен камбек во елитата (19:16, 16:19, 23:11, 13:12)

Победата, струмичани кои се еден од најмладите екипи во првенството, ја осигурија во третиот период кога одиграа лавовски во одбраната и беа прецизни во штутот откако имаа негатива од 10 поени разлика по нерешениот резултат по првото полувреме 35:35. Кошаркарите тогаш успеа да направат целосен пресврт и за 5-6 минути на гостите да им дозволат само поен. По третиот период струмичани обезбедија предност од 12 поени а во последниот период додадоа уште еден поен за конечни 71:58

Најефикасни кај струмичани беа Мелов со 22, Димитриев со 18, Зетов со 13 а поени постигнаа и Алексиќ, Ахтаров, Шајкаров, Ѓеоргиев, Костадинов. По 13 кола КК Струмица со 20 бода е на делба од 4 место.

Според правилата од 12 те екипи во Втората лига, две испаѓаат, пласираните на 9 и 10 позиција остануваат во Втората лига додека  8 те најдобри екипи разигруваат (по принцип првопласираниоt со осмопласираниоt, второпласираниот со седмопласираниот……) Победниците од 4 нови двојки одат во Топ четворката каде победниците одат во Прва лига.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.