Кинеските власти не им дават на Шуклев и Николов од Стојаково со Реното да продолжат кон Пекинг – немале кинески возач (видео)

2678

Шуклев и Николов од Стојаково повеќе од седум часа се заглавени на монголско – кинеската граница и не можат да го продолжат своето планирано патување до Пекинг. Кинеските власти на границата им забранија со легендарното Рено 4 да влезат  во државата бидејки немале ангажирано возач од Кина или туристичка агенција со која би возеле во Кина.  За случајот се ангажирала и македонската абмасада во Кина која гарантирала за двојката од Стојаково но засега нема епилог дали Шуклев и Николов со Реното ќе го продолжат патот кон Пекинг.

,, Кога ја вадевме визата во кинеската амбасада во Скопје знаеа за нашиот планиран потфат дека сакаме со Рено 4 старо 40 години да возиме до Пекинг. Не ни кажаа дека треба да ангажираме кинески возач ниту пак туристичка агенција а сите останатие документи ги имаме. Но за жал не дозволуваат да ја поминеме границата и стоиме на граница,, ни изјави Николов кои решија да го остават  возилото пред границата на Кина и да продолжат како туристи до Пекинг

Шуклев и Николов од земјава тргнаа на 29 јуни. Преку Србија, Унгарија, Украина , Русија и Монголија стасаа до Кина. Нивната желба беше со старото Рено 4 да стасаат до кинескиот зид.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.