Кај гевгелиско Миравци уапсенo лице за кое МВР се сомнева дека ивршило криумчарење на мигранти

1930

Полицајци од ПС за граничен надзор Богородица на автопатот А1 кај клучката Миравци при контрола на патничко возиле привеле 22 годишен жител на Скопје кој се барал за сторено кривично дело ,, крумчаррење мигранти’’. Полицијата за него имала сомневање дека тој е превозникот на 15 лица мигранти од Сомалија Пакистан Египет и Алжир кои неколку часа претходно биле откриени во возило ,, порше каен,, со прилепски регистарски ознаки. Мигрантите биле префрлени во транзитнито центар Винојуг додека лицето кој се сомничи за кривичното дело е задржан во гевгелиската полиција

,,На 13.03.2022 во 13.00 часот на автопат А1 кај клучка Миравци, од страна на полициски службеници од Полициска станица за граничен надзор Богородица, лишен е од слобода Р.А.(22) од Скопје. При контрола на патничко возило „фолксваген венто“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.З.(23) од Скопје, а во кое како сопатник бил Р.А., било констатирано дека се бара во врска со сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“, казниво по чл.418-б од Кривичниот законик. Имено, за него постои основано сомневање дека превезувал 15 лица мигранти од Сомалија, Пакистан Египет и Алжир, меѓу кои тројца малолетници, кои во 06.00 часот биле пронајдени од страна на полициски службеници во близина на с.Давидово, во возило „порше каен“, со прилепски регистарски ознаки,, стои во соопштението од МВР

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.