Карневалистите во Струмица цела недела ќе бидат на власт, Костадинов кој им го даде клучот од градот (фото)

1272

Почна карневалската недела во Струмица. Првиот човек на општината Костадин Костадинов го предаде клучот на градот во рацете на првиот човек на организациониот одбор  „Струмички карневал“ Александар Цицимов. Тие до Тримери ќе реализираат низа активности со кои ќе привлечат голем број посетители не само од државата туку и од странство.

,,Дочекавме уште еден симболичен почеток на Струмичките карневалски свечености, кои цели осум дена, од денес па се до 1 март, ќе бидат наше добро утро, добар ден и добровечер, а Струмица ќе биде центар на светот, како што се вели во химната на Струмичкиот карневал. Токму затоа, со многу радост го предавам „клучот на градот“ во рацете на струмичките карневалисти кои „од среда до среда“ ќе бидат стопани на Струмица. Иако станува збор за симболика во ова примопредавање, сепак теба да се знае, дека и со клуч и без клуч, Струмица секогаш е отворена и гостопримлива за сите добронамерници од земјата и странство, рече Костадинов.

Струмичани, но и сите посетители на градот од вчера имаат можност да ја проследат изложбата на карневалски маски на СОУ „Никола Карев“, која веќе 30 години е дел од карневалот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.