Истражување: Зголемен бројот на деца во основните училишта кои се жртви на насилство

144

Децата во основните училиштата низ Македонија се постојани жртви на врсничко насилство, но не се храбри тоа да го пријават, покажуваат истражувањата на Фондацијата „Чекор по чекор“ во соработка со Народниот правобранител.

Според податоците, докажувањето на сила, проблеми во однесувањето како и покажување доминантност пред другите и љубомора, се најчестите причини зошто децата се насилни во училиштата. Од 648 основци кои биле дел на истражувањето, речиси половина, или 46 отсто биле жртви на некаков вид на насилство.

„Оваа година кај Народниот правобранител, заклучно со минатиот петок, имаме добиено 191 претставка поднесена за повреда на правата на децата. И натаму останува најголем бројо на претставки за повреда на правата во рамките на семејството, во образованието и заштита на децата од насилство“-Васка Бајрамовска-Мустафа, Државен советник

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.