Ивица Илиев најефикасен во првенството верува дека РК Радовиш ќе остане во Супер лигата

3483

Ракометарот на Радовиш Ивица Илиев е најефикасниот играч во суперлигашкото ракометно натпреварување во земјава. На едно коло до крајот на првиот дел од првенството, Илиев во дресот на РК ,,Радовиш’’ има постигнато фантастични 184 голови што преставува повеќе од 10 голови по меч ако се знае дека одработени се 17 кола и е далеку пред останатите стрелци. Во улога на организатор и среден бек, Ивица Илиев е моторот на радовишани а ефикансноста е резултат на тимската игра, вели тој

,, На секој натпревар давам максимум и головите доаѓаат сами по себе. Огромен придонес имаат и моите соиграчи кои максимално ме подржуваат за големиот број голови. Навистина не водам евиденција на кој натрепвар сум бил најуспешен, дали тоа било од игра или седум метри. Сметам дека во ракометот не е битна индивидуалната туку тимската работа’’, изјави за Дрнка.МК најефикасниот во првенството Илиев

РК ,,Радовиш’’ ова сезона е со амбиции да остане во супрелигашкото друштво и е на добар пат. Потребна му е победа викендов во Велес за да ја осигури пол позицијата во плеј аутот каде заедно со велешки Борец, прилепчани и Вардар Јунир

,, Во Радовиш сум веќе пет години и сум одлично прифатен. Се чуствувам како дома. Целта мислам дека ке ја исполниме да го задружиме прволгиашкиот статус. Сметам дека РК Радовиш има потенцијал со неколку квалитетни засилувања да игра во плеј офот, но сето тоа сака и финансии. Ова година добија шанса помладите што е добро,, ни изјави Илиев по потекло од Велес

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.