Златна Буба Мара за Оркестар Џамбо Агушеви – прогласени за најдобар бенд во 2018 !

2080

Оркестарот ,,Џамбо Агушеви’’ предводени од првата труба Џамбо, добија награда за најдобар бенд во 2018 тата на манифестацијата ,,Златна Буба Мара’’ што се одржа во Скопје. Ова не е прва статетка за Џамбо кој со својата музика го освои светот а минатата година со бендот имаше концертни настапи во повеќе метрополи. Џамбо Агушев досега има добиено пет ,,буба мари’’ но овој пат добија статуетка за најдобар и најпопуларен бенд во државата

,,Имаме добиено многу награди надвор од државата, ама друго е чуството кога ќе добиеш награда во својот дом. Јас секоја година гостувам на ова манифестација и добивам награда како инструменталист а ова година посебно сум задоволен што добивме награда за најпопуларен бенд. Ова е потврда и признание  за нашата работа која ја работиме со љубов ,, ни изјави Џамбо Агушев

За ова година оркестарот Џамбо Агушеви има планирано концерти повеќе места надвор од државата. Во март се планирани концерти  во Мароко а од мај концертна турнеја во  Америка низ повеќе од десет градови

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.