Земјоделците од денеска може да аплицираат за субвенциите за 2023 година по новиот модел !

9389
Земјоделците од оваа година субвенции ќе добиваат по пријавена површина, но и од произведените количини согласно Уредбата за директни плаќања

Од денес започнува периодот за поднесување на барања за директни плаќања по програма за финансиска поддршка во земјоделството 2023, објави директорот на Платежната агенција Никица Бачовски.  Електронското аплицирање е отворено до 30 Јуни.Апликациите се поднесуваат преку порталот https://e-subvencii.ipardpa.gov.mk/perun/index.html… директно или со асистенција од операторите во подрачните единици при МЗШВ.

Колкави ќе бидат субвенциите и од што ќе зависат, можете да видите ТУКА согласно Уредбата за поблиски критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на директните плаќања за 2023.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.