Здружението ,,Дост Ели’’ од Банско донираше облека на дечиња без родители во струмичко

1040

Како и минатата година граѓанското здружение Дост Ели (Dost Eli) од Банско деновиве донираше облека на дечиња без родители во повеќе населени места во струмичкиот регион. Според претседателот на здружението Ајати Ибраимов станува збор за хуманитарна акција благодарение на поддршката од интернационалната организација Ауропа Јетим Ели (Auropa Yetim Eli) со која повеќе дечиња добија разновидна облека.

,, Со ова интерационална организација соработуваме веќе неколку години. Ни обезбедија облека за дечињата од турската националност кои се сирачиња.  Поделивме облека на околу илјада дечиња од Банско, Еднокуќево, Пиперево, Нова Маала, Иловица и Балдовци. Сакам да упатам голема благодарност до AUROPA YETIM ELI која донираше детска облека на здружението DOST ELI од Банско со цел да ја донирама на повеќе деца без родители,, ни изјави Ајати Ибраимов претседател на здружението Дост Ели од Банско

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.