За децата со мускулна дистрофија, државата да обезбеди физикална терапија дома, побараа родителите за ова ретка генетска болест

1669

Државата да посвети поголемо внимание на лицата кои страдаат од мускулна дистрофија оти во моментов не добиваат никаква поддршка од институциите па родителите сами се изложуваат на трошоци за физикална терапија . Вака апелираа од од Асоцијацијата за мускулна дистрофија кои во Струмица  организираа едукативна и практична работилница за нови методи на хидро терапија која според универзитетски професори од Израел ќе го намали прогресот на болеста.

,, Досега нашите деца не добиваат никаква помош од државата. Се се сведува на физикална терапија кои сами ја плаќаме и ги носиме по приватни физиотерапевти. Со оглед дека е ретко генетско заболување, бараме од надлежните институции да ни овозможат физикалните терапии да бидат во домашни услови како домашна посета, физиотерапевтите да доаѓаат дома но и да добиваме специјализирани ортопедски помагала,, рече Ване Патридов од Асоцијацијата за мускулна дистрофија

Во државата од ова ретко заболувања има околу 100 пациенти претежно деца. За оваа болест засега нема лек и единствено преку физикална терапија се намалува прогресот на мускулната дистрофија која ја има во повеќе форми

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.