Зачестија контролите по угостителските објекти во Струмица – еден затворен, кај два имало малолетници после 24 часот

392

На 28.12.2023, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица, во координација со инспектори од Државен пазарен инспекторат, извршиле контрола на повеќе угостителски објекти на подрачје на Струмица. Притоа, во еден угостителски објект било констатирано присуство на малолетници после 24.00 часот, како и две кривични дела „точење алкохолни пијалоци на малолетници“, за што ќе бидат поднесени соодветни пријави. Од страна на Државниот пазарен инспекторат е издадено Решение за забрана за работа на истиот објект поради непочитување на работното време.

На 29.12.2023, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле контрола на повеќе угостителски објекти на подрачје на Струмица. Притоа, во два угостителски објект било констатирано присуство на малолетници после 24.00 часот. По документирање на настаните ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.