ЕД Планетум во Струмица изгради соларен паркинг за велосипеди со уред за полнење батерии на мобилни, таблети, лап топ …

1808

Еколошко Друштво Планетум во Струмица го постави  првиот паметен соларен држач за велосипеди, кој е инсталиран  во дворот на Средното општинско училиште „Јане Сандански“ Струмица. Станува збор за инсталација, која е прв од таков тип во нашава земја која која  има 4 соларни панели преку кои сончевата енергија се претвара во електрична, со што се придонесува за зачувување на животната средина.

,,Соларниот паркинг за велосипеди не е само обичен паркинг за 13 велосипеди, туку паметен уред, каде може да се наполни батеријата на паметен телефон, лап топ , таблет, како и можност за безжично полнење. Ја  има можноста преку WiFiрутер да се добијат локални податоци иактивно мерење на температурата и квалитетот на воздухот. Соларниот држач има свое LED осветлување, шанк подлога. Конструкцијата е галванизиран челик и е АNTI VANDAL производ’’ информираа од еколошкото друштво

Поставувањето на оваа паметна урбана опрема е проект на ЕД Планетум, финансиски поддржан од  општина Струмица преку Г1 програмата, во партнетство со ЈПКД Комуналец Струмица одговорен за изведбата на бетонската плоча, како и за монтажата на конструкцијата но и со и одделението за животна средина при Општина Струмица. Дополнителоно во соработка со директорката на  СОУ „Јане Сандански “се обезбеди монтажа, преку приватна компанија, која изврши инсталација на соларниот систем кој може да го користат сите велосипедисти и они на кои при крај им се батериите на паметните уреди.

ЕД Планетум  и овојпат,  покажа  иновативен пристап, преку кој  би ја подигнале свеста кај младите и граѓаните и би ги мотивирале и другите институции  општински и јавни  да размислуваат како Струмица да ја претвоирме во „ штедлив “ град и да биде прва и пример за останатите градови.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.