ДИК: Резултати од прв круг Претседателски избори во Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово

1240

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова победи во првиот круг од Претседателските избори 2024 во Општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово.  Таа во  Гевгелија освои 52,61 одсто од излезените гласачи, во Дојран 52,63, во општина Богданци 49,71 а во Валандово 50,67 одсто. Втор по освоени гласови во овие општини е кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски додека трет е Максим Димитриевски од ЗНАМ а четврта е кандидатката на Левица Билјана Ванковска Цветковска

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.