Децата од ФК ,,Џокер’’ од Фурка – дојранско, меѓу најдобрите на силниот турнир во Будва Црна гора

3114

ФК ,,Џокер’’ од Фурка  постигна одлични резултати на годинашново издание на меѓународниот фудбалски турнир на пријателство ,,Будва 2021’’ во Црна Гора. Македонскиот преставник зеде учество со три генерации 2007, 2008 и 2010 при што во конкуренција на екипи од Романија, Босна и, Србија и Црна Горасе врати со освоени две втори места и едно четврто, што преставува огромен успех за дечињата и тренерите кои работат со нив.

,,Сребрени  медали освоиј фудбалерите од генерацијата 2007 кои во големото финале на пенали загубија од преставникот на Босна и Херцеговина ,,Велика Кладуша’’. Одигравме борбено во финалето. Поведовме со 1:0 но неколку минути подоцна примивме. Децата на ,,Џокер’’ го имаа целиот посед на игра, многу шанси не искористивме против ,,Велика Кладуша’’ кои во финалето играа и со позрасни играчи што не беше регуларно. На пенали загубивме 3:4.  Сребро освоија и фудбалерите родени 2008 кои во финалето исто така се сретнаа со врсниците од Велика Кладуша од Босна од кои претрпеа минимален пораз,, ни изјави Кристијан Ристов од ФК Џокер

Инаку двата тима (2007 и 2008) на дојранскиот фудбалски клуб во групната фаза ги декласираа дечињата на Велика Кладуша. Генерацијата 2007 во групата славеше со 3:0 додека генерацијата 2008 славеше со 6:3 при што, сите 6 гола ги постигна капитенот Филип Зајков

Голови за ФК Џокер на овој турнир постигнаа и Лука Варошаноски, Гоце Петрески, Илија Иванов, Глигор Бучков, Габриел Талески, Милан Миленковиќ, Горан Трајков, Адријан Трајков и Злате Митев.

,,Ова за клубот од Фурка е уште еден голем успех во низа, на турнир во кои беа единствени претставници од Македонија. Следното натпреварување на меѓународно ниво е изненадување за кое ќе се дознае во следните неколку недели,, вели Ристов кој подвлече дека за клубот настапуваа деца од целиот регион на Гевгелија, Богданци, Валандово како и едно дете од Скопје и три деца од Прилеп кои се заедно на секој турнир со клубот на Џокер.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.