Грчките цариници во штрајк, товарниот сообраќај на Богородица-Евзони и Дојран-Дојрани во прекин, патничкиот во периоди

169

Македонската царинска управа соопшти дека нивните грчки колеги од синоќа на полноќ до утревечер на полноќ се во дводневен штрајк зарди што на граничните премини Богородица – Евзони, Дојран – Дојрани и Меџитлија – Ники товарниот сообраќај ќе биде во целосен прекин, освен за расипливи стоки, додека патничкиот ќе биде дозволен периодично.

„На граничните премини Богородица – Евзони, Дојран – Дојрани и Меџитлија – Ники товарниот сообраќај ќе биде во целосен прекин во наведениот период, освен за расипливи стоки. Патничкиот сообраќај ќе биде дозволен периодично (не е познат точен распоред), но се советуваат патниците да избегнуваат движење преку овие гранични премини во овој период“, наведено е во соопштението на Царинската управа

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.