Градоначалникот Костадинов го предаде новонабавеното возило за собирање смет на струмички „Комуналец“

594

Првиот човек на општина Струмица Костадин Костадинов, денеска го предаде новонабавеното специјализирано комунално возило за собирање смет на ЈПКД ,,Комуналец”. Како што објавивме станува збор за возило од марката  „Ford Trucks“ 1833 DC E6+ Kademe, со капацитет од 16м³ со инсталиран систем за подигање и празнење на кантите за отпадоци со зафатннина од 1,1 кубен метар и 120 и 240 литарски пластични канти.

,,Општина Струмица преку Одделението за ЛЕР набави ново специјализирано возило за собирање смет кое денеска му го предадовме на ЈПКД „Комуналец“ и заедно се радувавме на подновениот возен парк кој ќе придонесе и за поголема чистота.
Вредноста на возилото е 6.500.000 денари, а набавено е од Бирото за регионален развој,, објави градоначалникот на Струмица Костадинов на својот ФБ профил
Општина Струмица во декември минатата година објави дека ЈПКД Комуналец  набави пет половини возила за собирање на комуналиот отпад  со кои се очекува значително да се подобрат комуналните услуги кон граѓаните но и да се обезбеди поефикасно собирање на  комуналниот отпад. Половните возилата од марките мерцедес, ман, ивеко и исузу кои беа со различни зафатнини, беа набавени од струшката фирма  ,,Аљуша Ариф Авто Декор’’ по распишана јавна набавка од струмичкото комунлано претпријаите а истите возила беа набавени за  115 илјади евра или 7 милиони и 74 илјади денари .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.