Пандев на Берза продаде 90 % од акциите на ФК ,,Академија Пандев“, Брера стана доминантен газда

1865

Сопственикот на струмичкиот прволигаш ФК Академија Пандев – Горан Пандев на Македонската берза продаде 90 одсто од акциите на клубот. Како што објави порталот   „Фактор.мк“ во блок трансакцијата, биле продадени 2.250 акции на ФК Академија Пандев, по цена по акција од 16.480 денари, или во вкупен износ од нешто над 37 милиони денари, што, пак, е рамно на 603 илјади евра.

Веста ја потврдија и од ФК Академија Пандев. Иако во блок транскацијата не е наведен купувач, според информациите тоа е Брера Холдинг која и официјално го превзема струмичкиот фудбалски клуб и најавија дека Струмица ќе биде европски центар за талентирани фудбалери.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.