Голем број посетители беа дел од Празијадата во Градашорци и уживаа во специјалитетите од праз (фото)

3161

Голем број посетители од земјава но и од странство беа присутни на годинашнава манифестација Ден на празот во Градашорци организирана од Општина Василево под покровителство на градонаачалникот на Славе Андонов. Тие уживаа во богатата културно уметничка програма подготвена од учениците на ООУ „Гоце Делчев“ од Василево, ООУ „Атанас Нивичански“од Нова Маала, настапите на КУД Сушевски бисери како и на песните на Благица Калева и Адријана Јаневска

Од страна на вредните домакинки беа изложени над 100 тина специјалитети од праз приготвени од по традиционалните рецепти и заедно со производителите на праз и организаторите, упатија порака дека овој зеленчук треба да се консумира пред се заради лековитите својства

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.