Гевгелиски Мултус ќе спроведува проект за нештата кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“

157

,,Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“. Ова е насловот на проектот што ќе го имплементира Здружението „Мултус“ од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација како и до поголема заштита кога се на социјалните мрежи. Конкретно со овој проект се очекува да се подигне нивото на дигитална писменост.

Планирани се повеќе активности наменети пред се за младите бидејки воопшто не се свесни за ризиците кои ги носи виртуелниот свет.  Се очекува поголема информираност за активностите што ги преземаат и потенцијалните ризици од навидум невините чекори во нивната секојдневна употреба на интернетот на социјалните медиуми, за да можат да донесат информирани одлуки за тоа како да дејствуваат на одредени дигитални предизвици и да не недостасуваат зад нивните врсници во оваа дигитална ера што брзо се развива

Проектот ќе преземе  TikTok кампања спроведена преку каналот на познат локален и национален инфлуенсер Александар Динев.  Тој на својствен начин треба да ги едуцира младите за дигиталната писменост во наредните шест месеци. Се очекува  дигитална брошура која содржи теми кои го третираат прашањето за дигитална писменост, безбедност и индикации за зголемена претпазливост додека уживате на интернет и социјалните медиуми.

Друга активност на проектот како предвиден голем настан, со познати балкански и национални инфлуенсери како говорници, обработувајќи теми за справување со сајбер-малтретирањето, трошење на време, детоксикација на податоци итн. Настанот ќе вклучи 150 млади луѓе од целната публика, од 4 општини ( мал град и рурални средини), кои на крајот од настанот ќе потпишат ветување за заштита на сопствената безбедност и благосостојбата на другите на интернет.

Овој проект е чекор кон придонес за зголемена свест за чекорите во виртуелното однесување и дигиталната писменост на ранливите и изложени млади луѓе од мали, изолирани области.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.