Гевгелиски Кожув остана во кошаркарската елита, по втор пат го секна Црн Дрим од Струга

836

Кошаркарите на Кожув од Гевгелија и во следната натпреварувачка сезона ќе бидат во елитата откако по втор пат славеа над тимот Црн Дрим од Струга во рамките на плеј аутот. Кожув откако ја загуби првата пресметка на свој терен славеше две победи во Струга и попладнево на свој терен со што на Гевгелија и носат уште една сезона со прволигашка кошарка

Кожув прволигашкито статус го завери во последниот период од мечот на свој терен. Направи серија од 10:0 и резултатски се одлеби откако стружани се покажаа доста незгодни во сите 30 минути. Марко Симоновски со 30 поени (11/13 од поле, 3/3 за два, 8/10 за три), беше најефикасниот на теренот во Гевгелија. Лок постигна 18 поени и Станојевиќ  15 поени. Кај Црн Дрим, Жоао Марсело реализира 25 поени, пред Грубор со 18 поени.

Покрај Црн Дрим, од Првата лига отпадна и Вардар, кој административно го загуби вториот дуел против МЗТ Скопје Уни Банка и во серијата доживеа пораз од 0-2.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.