Во Југоистокот, Пендаровски води во четири а Силјановска-Давкова во шест општини

1837

Во десетте општини од Југоистокот гласањето за претседател на државата помина без поголеми забелешки и изборни нерегуларности. Сите избирачки места во 10 те општини беа навремено отворени и според општинските изборни комисии немало поголеми неправилности со исклучок на реакциите, што дел од гласачите ги немало на избирачкиот список

Според информациите од ДИК кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски во Југоистокот по првиот круг, води во општините Струмица со околу 3 200 гласа предност пред Силјановска во Дојран со околу 30 гласа, во Богданци со околу 200 гласа и во Конче со околу 260 гласа пред кандидатот на ВМРО ДПМНЕ

Канидатот на ВМРО ДПМНЕ за претседател Гордана Силјановска Давкова според првичните неофицијални информации на ДИК, води во Радовиш со околу 450 гласа повеќе во однос на Пендаровски, во Гевгелија со околу 250 гласови, во Валандово со околу 280, во Василево со околу 260, во Босилово со околу 500 гласови и во Ново Село околу 600 гласа

На ниво на југоистокот Пендаровски според ДИК има 1400 гласа побеке од Силјановска Давкова, Блерим Река осволи околу 550 гласови а околу 2500 гласачки ливчиња се неважечки покажуваат првичните неофицијални податоци од ДИК

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.