Во Струмица се скицира и ќе се гради патека за мотокрос трки за Светски шампионат

1376

Првиот човек на Мотоциклистичката федерација Зоран Трајковски и Градоначалникот на Струмица Коста Јаневски потпишале  меморандум за соработка со кој се планира изградба на мотокрос патека за тренинг и официјални натпревари во Струмица објави СтрумицаНет повикувајки се на специјализираниот веб портал МОТОРИ.

,,По активната соработка и направените прeлиминарни подготовки за изградба на патека за одржување на Мотокрос натпревари од највисок ранг, во Струмица беше официјално потпишан Меморандум за соработка помеѓу Општината и Мотоциклистичката Федерација,, стои на специјализираниот сајт МОТОРИ

Како што се наведува, патеката треба да биде согласно сите стандарди и нормативи за официјални натпревари од светскиот шампионат во мотокрос. Во Струмица бил пристуен и Фреди Верхестратен кој ги има изработено 80 одсто од патеките на кои се одржува Светскиот шампионат во мотокорс. Бил на теренот каде што се планира да се изгради патеката и биле направени прелиминарни скици и планови за нејзиниот изглед.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.