Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш во прва година може да се запишат 288 ученици – 2 паралелки ќе се на турски јазик

316

Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш во прва година од учебната 2024-2025 ќе се запишат 288 ученици во 9 паралелки (220 ученици во 7 паралелки со настава
на македонски јазик и 68 ученици во 2 паралелки со настава на турски јазик). Според објавениот Kонкурс на Министерството за образование во ова училиште ќе има Гимназиско образование, Геолошко рударско и металуршка, Електротехничка, Машинска струка  и Градежно – геодетска струка.

Настава на турски јазик ќе има во гимназиско образование и во Електротехничка.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.