Во дел од Гевгелија ќе има селекција на отпад, Сарамандов најави корпи и за сите домакинства

903

Гевгелиски Комуналец заедно со Пакомак отпочнаа со реализација на пилот проект за селекција на отпад. Како што објави градоначалникот Сарамандов на својата официјална ФБ страна во еден дел од градот на физичките и правни лица ќе бидат доделени посебни жолти корпи каде ќе треба да се складира, хратија, пластика и лименки.  Според објавата од градоначалникот, општината веќе размислува да обезбеди по една канта за секое домакинство се со цел сериозно да отпочне процесот на селекција.

,,Во наредниот период ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија започнува со нов начин на третирање на комуналниот отпад од домаќинствата и правните лица. Проектот опфаќа издвојување-селектирање на: хартија, пластика и лименки од останатиот отпад.Во прва фаза како Пилот-прект заедно со Пакомак ќе биде опфатен еден дел од градот, а во наредниот период од страна на Општина Гевгелија и ЈПКД „Комуналец“ ќе се обезбеди по една канта за секое домаќинство. Во наредниот период исто така како дел од активностите ќе се започне и со интензивна кампања за подигање на свеста на граѓаните за селектирање на отпадо,, објави Сарамандов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.