Возачките без ,,Северна“ нема да важат ни во земјава после 12 февруари, со стари не смее да се вози

1087

Возачките дозволи во кои не е новото уставо име Северна Македонија нема да важат после 12 февруари ни во земјава, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). Според соопштението, од 13 февруари ќе важат само возачките дозволи со името Република Северна Македонија.

,,Околу возачките дозволи, ги известуваме граѓаните дека од 00 часот на 13 февруари 2024 година ќе важат само возачките дозволи со името Република Северна Македонија. Министерството за внатрешни работи ќе постапува согласно закон и затоа апелираме граѓаните да не управуваат возило доколку немаат валидна возачка дозвола со името Република Северна Македонија. Предупредуваме и дека во случај на настаната штета при евентуална сообраќајна несреќа, поради невалидната возачка дозвола, граѓаните кои немаат валидна возачка дозвола ќе мора да ги сносат последиците околу евентуалната штета.“, стои во соопштението на МВР

САКАМДАКАЖАМ.МК побара објаснување од техничкиот министер Панче Тошковски кој одговорил дека така тоа е согласно Законот за безбедност во сообраќајот.

Како што дознава СДК возачките дозволи мора да бидат со „Северна“ затоа што за нив е сменет законот, исто како и Законот за патни исправи, додека за личните карти законот не е сменет бидејќи е заглавен во Собранието.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.