ВМРО-ДПМНЕ со предизборен митинг во Ново Село – преставени кандидатите за пратеници

173

Во рамките на преизборната кампања за Претседателски и Парламентарни избори 2024, синоќа ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во Ново Село.На митингот се обратија кандидатите за пратеници д-р Петар Марков, Антонијо Милошоски и носителот на листата за пратеници во Изборната единица 4, Александар Николоски.

Пред бројниот народ, жители на Ново Село, кандидатот за пратеник од оваа општина, д-р Петар Марков кажа:

„СДСМ ги втурна сопствените луѓе во многу тешка ситуација заради спас и богатење на десетина луѓе. Не испушти да отвори фронт кој им се укажа да го отворат. Ете да речеме дека е природно да постои остра реторика со ВМРО-ДПМНЕ или со било која политичка партија; но, со цела памет арогантното раководство на СДСМ влезе во отворена пресметка со Црквата. И сето тоа заради фактот што Црквата застана на браникот на семејствата и нашите деца од родовите политики на Јована Тренчевска кандидатка од СДСМ“, кажа Марков.

На митингот пред присутните се обратија пратеникот Антонијо Милошоски и носителот на кандидатската листа за пратеници, Александар Николоски.

„Во изминативе 24 часа поминати од одржаниот централен митинг во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ не слушна демант од СДСМ за информацијата дека се спремни да им отстапат на ДУИ дури 70 проценти од позициите во државата се со цел некако да се задржат на власт. Спремни се заради криминалот да направат многу отстапки пред албанските партии“, кажа Александар Николоски.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.