ВМРО ДПМНЕ слави во Струмица и сите општини од Југоистокот

443

ВМРО ДПМНЕ слави победа во Струмица и регионот. Според последните информации од штабот на ова партија, за нивниот кандидат Гордана Силјановска Давкова  се изјасниле околу 17 илјади грагани од општина Струмица додека за кандидатот на Стево Пендаровски околу 10 500 струмичани со право на глас.

Според податоците од аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ од Струмица нивната изборна листа во 4ИЕ предводена од Александар Николовски во Општина Струмица доби околу 14 илјади гласови, 9 илјади гласови листата на СДСМ предводена од Венко Филипче . Околу 1550 гласови доби листата на Левица предводена од Сашко Јанчев а околу 1270 листата на ЗНАМ предводена од Миле Цеков

Победа слави ВМРО ДПМНЕ и во останатите општини од Југоистокот како со претседателскиот кандидат Гордана Силјаноска Давкова така и со листата за пратеници.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.