Владата ја повлече одлуката за спојување на концесиите за рудникот Иловица

199

Владата се премисли и на вчерашната седница ја повлече одлуката донесена пред еден месец со која ги спои двете концесии на „Еуромакс“ за рудникот „Иловица-Штука“. Одлуката на Владата за повлекување била донесена едногласно. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека Владата донела политичка одлука со која не се согласува но ќе ја почитува и спроведува. Тој е дециден дека Министерството за економија постапувало согласно законот кога станува збор за „Иловица“ и дека не ја фаворизирало странската компанија.

„Ние како Министерство за економија, вчера гласавме но апстиниравме во поглед на одлуката на Владата. Ние не излегуваме во јавност за да кажеме дека нема да ја почитуваме бидејќи не сме убедени дека ова е вистинската одлука. Ние ќе направиме се што е во наша надлежност, моќ и можност да ја одбраниме оваа одлука“,рече Бектеши.

Министерот за економија смета дека најдобриот начин да се спречи отворањето рудници во Струмичко е да се донесе владин акт со кој ќе се докаже дека тие ја уништуваат животната средина. На денешната прес-конференција, тој во детали ја објасни постапката со која од 2005 година наваму биле доделени двете концесии на иста компанија и кажа дека Министерството за економија никого не излажало, измамило или довело во заблуда околу одлуката за спојување на концесиите.

„Моментално не постои никаков акт дека има негативно мислење за рудниците. Кога ќе се усвои таков акт, ние веднаш ќе донесеме предлог-одлука за раскинување на договорот со инвеститорот“, кажа Бектеши.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.