Владата отвори бесплатни телефонски линии за да се пријави непочитување на мерките за КОВИД-19

1000

Владата отвори бесплатни телефонски линии за пријавување на непочитување на мерките и препораките против понатамошно ширење на КОВИД-19. За поефикасно дејствување и одговор на прекршувањата, инспекторатите отворија и нови електронски адреси.

„Инспекциските служби со сите свои капацитети продолжуваат интензивно да работат на терен. Без исклучок секој кој нема да се придржува до мерките на Владата ќе биде санкциониран. Овие мерки се донесени во интерес на здравјето на граѓаните и на јавното здравје и мора да се почитуваат. Повикуваме на одговорност од секое правно лице, од секоја индивидуа во нашето општество“, велат од Владата.

Неправилностите и поплаките може да се пријавуваат на следните мејлови и броеви:

  • Државен инспекторат за труд-151 31, poplaki@dit.gov.mk
  • Државен пазарен инспекторат-191, nepravilnosti@dpi.gov.mk
  • Државен санитарен и здравствен инспекторат- 0800 255 55, prijavi.dszi@gmail.com
  • Агенција за храна и ветеринарство- 0800 3 2222, sin@fva.gov.mk
  • Државен инспекторат за транспорт- prijavi@dti.gov.mk
  • Агенција за лекови и медицински средства- prijavi@malmed.gov.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.