Вината на Далвина со својот квалитет освоија пет златни медали во Германија

2322

Вината на „Далвина” освоија вкупно шест медали на пролетното издание на натпреварот ,,Mundus Vini’’  во Германија . Во конкуренција од 7.200 вина кои потекнуваат од 156 вински региони од различни делови на светот, винаријата ,,Далвина’’ освои пет златни медали и тоа за Hermes Vranec 2015, Dioniz Merlot 2016, Dioniz Vranec 2016, Hermes Cabernet Sauvignon 2015 и Hermes Merlot 2015,. Освен златни ова финарија доби и еден сребрен медал за Dioniz Syrah 2016.

Највисоката специјализирана награда ја понесе виното Hermes Vranec 2015 што беше прогласено за најдобро меѓу црвените вина од Македонија и се закити со медаљата Grand Gold. Во Германија се натпреваруваа и вината на ВВ „Тиквеш”, „Стоби”, „Бовин”, „Камник” и „Домен Лепово”.

Далвина освоените награди ќе ги подигне на годинашното издание на најголемиот вински саем во светот ProWein што ќе се одржи од 17 до 19 март годинава во Дизелдорф каде 10 македонски винарии ќе изложуаат на национален штанд организиран од здружението „Вина од Македонија”. Учеството на винариите на овој саем е финансиски поддржано од Министерството за земјоделство преку Програмата за поддршка на руралниот развој за 2019 година.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.