Викендов струмичката полиција фати 19 возачи под дејство на алкохол, најавуваат нови контроли

1158

За пет часа струмичката полиција откри 19 возачи под дејство на алкохол. Во саботата од 23 часот до недела до 4 часто наутро, СВР Струмица направи акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол. Како што информираа за тој период, во општините кои ги покрива СВР Струмица односно југоистокот, контролирани биле 168 возачи при што кај 19 биле откриено алколхол во организамот. При контролата откриени се и други 16 прекршоци.

Акцијата на теритријата на СВР Струмица беше дел од националната акциска контрола. Најмногу пијани лица биле откриени во Скопје 39, на териоторијата на СВР Битола се откриени 25 лица кои управувале возило под дејство на алкохоло, во Куманово 27, на територијата на СВР Штип 25, во Охрид 11,  Велес 18 и Тетово 15

Министерството за внатрешни работи и во наредниот период ќе продолжи со ваквите контроли со цел санкционирање на прекршоците и подобрување на безбедноста во сообраќајот.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.