Кој ќе добие финансиска поддршка од државата за воведување нови авиолинии – барања доставиле Визер и Луфтханза

152

Денеска во просториите на Министерството за транспорт и врски се отворија барањата за финансиска поддршка за воведување на нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид.

На јавниот повик кој што траеше од 1 март 2023 година до 31 март 2023 година
документација доставија две авиокомпании и тоа Визер и Луфтханза. Комисијата составена од членови од неколку државни институции во следниот период ќе изврши евалуација на доставените понуди, согласно утврдените крутериуми во јавниот повик.

Јавниот повик за субвенционирање на нови авиолинии беше распишан во
согласност со политиките на фер и конкурентски услови согласно регулативата
на Европска унија.

Финансиската поддршка има за цел поттикнување и развој на воздушниот
сообраќај во Република Северна Македонија, заради квалитетен развој на
цивилното воздухопловство, формирање на поконкурентни и подостапни цени
на билетите што директно подразбира нови дестинации за граѓаните на
Северна Македонија.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.